Najczęstsze błędy dotyczące inwestowania w złoto

Złoto to jedna z najstarszych i najpopularniejszych form lokowania kapitału. Początkujący inwestorzy, omamieni wizją osiągnięcia dużego zysku, mogą popełnić jednak wiele błędów, przez które inwestycja w szlachetny kruszec może słono kosztować lub nie do końca się opłacać. Sprawdź, czego należy unikać, kupując złoto. Czy warto inwestować w ten sposób?

Wybór niewłaściwej formy złota

Kupowanie złotej biżuterii i złota użytkowego często wydaje się dobrym pomysłem. Czy jednak na pewno? Wbrew pozorom pierścionki, zastawa stołowa i inne przedmioty wykonane ze złota nie nadają się do celów inwestycyjnych. Przede wszystkim, w ich produkcji i dystrybucji uczestniczy wielu pośredników – np. producent biżuterii czy sklep, który ją sprzedaje, a zatem koszt w przeliczeniu na 1 gram jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku sztabek czy monet bulionowych. Jeśli naszym celem jest osiągnięcie możliwie największego zysku, stawiajmy na złoto inwestycyjne.

Chęć osiągnięcia szybkiego zysku

Przy inwestowaniu w złoto należy uzbroić się w cierpliwość – zysk nie przyjdzie od razu. Jeśli chcemy kupić złoto, pamiętajmy, że inwestycję należy traktować w kategoriach długoterminowych. Jest to dobry sposób na ochronę oszczędności przed inflacją, a także ciekawy pomysł, jeśli chcemy zabezpieczyć przyszłość dziecka. Sztabki złota kupione z okazji narodzin lub chrztu najmłodszego członka rodziny mogą po latach przynieść zysk, który wystarczy na wkład własny na mieszkanie lub inny cel.

Brak podstawowej wiedzy na temat inwestowania w złoto

Początkujący inwestor powinien wiedzieć, że złoto osiąga najwyższą wartość w czasie kryzysu, np. spowodowanego rosnącą inflacją. Wówczas ludzie masowo starają się zabezpieczyć swój majątek przed utratą wartości, a zainteresowanie złotem staje się coraz większe. Wiedza o tym, od czego zależy cena złota może mieć duże znaczenie, jeśli zastanawiamy się, jaki moment jest najlepszy na jego zakup. Może też uchronić nas przed podjęciem niewłaściwych decyzji.

Uleganie panice

Wartość złota na przestrzeni lat rośnie, a obecnie kruszec jest wart nawet dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu. Nie oznacza to jednak, że jego kurs nie ulega wahaniom. Na rynku złota często można obserwować spadki, co może przyprawić początkujących inwestorów o szybsze bicie serca. Niestety z tym wiąże się inwestowanie w złoto. Ryzyko jest wpisane w każdą metodę lokowania oszczędności. Nie należy jednak ulegać panice i w popłochu wyprzedawać swoich zasobów złota – najlepiej przeczekać okres spadków i nie martwić się na zapas. Długoterminowe statystyki wartości kruszcu pokazują, że cierpliwość popłaca, a gwałtowne ruchy i pochopne decyzje mogą nam tylko zaszkodzić.

Inwestowanie całego kapitału w złoto

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to pojęcie, z którym musi się oswoić każdy początkujący inwestor. Jeśli chcemy osiągnąć zysk, powinniśmy ulokować kapitał w kilku aktywach, a nie stawiać tylko na złoto. Warto część środków przeznaczyć na zakup obligacji skarbowych, zainteresować się funduszami inwestycyjnymi, akcjami czy nieruchomościami. Wówczas mamy szansę osiągnąć większy zysk, a także zminimalizować ewentualne straty, gdy jeden z aktywów zacznie tracić.

Odkładanie inwestycji w czasie przez brak funduszy

Wiele osób uważa, że nie stać ich na zakup złota, bo jest drogie i wymaga posiadania dużego majątku. To błąd – tak naprawdę już za kilkaset złotych możemy kupić złoto. Czy warto inwestować niewielkie sumy? Oczywiście! Zakup kruszcu świetnie chroni oszczędności przed inflacją, a także pozwala osiągnąć dodatkowy zysk. Jeśli aktualnie nie dysponujemy większymi funduszami, możemy zacząć od najmniejszych sztabek, np. płytek o masie 1 g, których ceny zaczynają się już od ok. 300 zł. Podobne ceny osiągają niektóre monety bulionowe.

Zakup złota niewiadomego pochodzenia

Jeśli chcemy mieć pewność, że złoto jest autentyczne, kupujmy je od sprawdzonych, renomowanych dealerów, którzy oferują monety i sztabki posiadające odpowiednie certyfikaty, np. londyńskiego stowarzyszenia LBMA. Dzięki temu unikniemy wielu kłopotów, np. związanych z autentycznością wyrobów. Złoto pochodzące z wiarygodnego źródła łatwiej potem sprzedać.

Brak określonego celu inwestycji

Chcemy zabezpieczyć oszczędności przed inflacją, osiągnąć jak największy zysk, a może zainwestować z myślą o przyszłości naszego dziecka? Zanim zaczniemy kupować złoto, sprecyzujmy, jaki cel chcemy osiągnąć i od niego uzależniamy nasze decyzje, np. wielkość inwestycji czy okres, na jaki zaplanowaliśmy ulokowanie kapitału.

Jak widzimy, przy inwestowaniu w złoto można popełnić wiele błędów, a niektóre z nich słono kosztują. Zadbajmy zatem o to, żeby zdobyć wiedzę na temat tego szlachetnego kruszcu oraz reguł, jakim podlega, a na pewno ustrzeżemy się wielu problemów.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/najczestsze-bledy-dotyczace-inwestowania-w-zloto/